Zalihe
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Fakultet za primjenjenu ekonomiju, Banja Luka

SADRŽAJ
UVOD…………………………………………………………………………………3
ZALIHE…………………………………………………………………………….....4
SIROVINE I MATERIJALI……………………………………………......................6
NEDOVRSENA PROIZVODNJA……………………………………………………7
GOTOVI PROIZVODI……………………..................................................................8
ASPEKTI UPRAVLJANJA ZALIHAMA, ASPETI FINANSIJSKE I PRODAJNE FUNKCIJE……………………………………..………………………………………9
ASPEKT PRODAJNE I NABAVNE FUNKCIJE……………………………………10
OSNOVNE ODLUKE O ZALIHAMA, RELEVANTNI TROSKOVI……………….11
ABC KLASIFIKACIJA…………..................................................................................12
LITERATURA…………………………………………………………………………13
UVOD
Racunovodstvo je danas samostalna ekonomska nauka I poslovna informativna funkcija u svakom privrednom I vanprivrednom subjektu.
Racunovodstvo se moze definisati kao skup zadataka unutar subjekata kojim se sprovode odredjene transakcije zasnovane na finansijskim evidencijama koje treba prikupljati, razvrstavati, obracunavati, objavljivati I izvjestavati o tim transakcija.
Racunovodstvo se sastoji iz:
-Knjigovodstva
-Racunovodstvenog planiranja
-Racunovodstvene kontrole
-Racunovodstvene analize
ZALIHE
Zalihe obuhvataju veliki dio ukupnih poslovnih sredstava, pa zahtjevaju velika novčna ulaganja. Zato je važno održavati optimalan nivo zaliha – onaj nivo koji stvara najniže ukupne troškove u vezi zaliha.
Postoje 2 tipa skladišta u koja se skladište zalihe:
-distributivni centri (skladišta u koja se skladište proizvodi od različitih dobavljača i namenjeni su brojnim kupcima) i
-proizvodna skladišta (skladišti se materijal koji se koristi za sopstvenu proizvodnju, i razlikujemo 2 klase proizvodnih skladišta:
- prijemna skladišta u koja se skladišti repromaterijal i
-poluproizvodi koji se koriste u sopstvenim proizvodnim procesima, a nabavljaju se od spoljnih dobavljača i međufazna skladišta koja su u opštem slučaju locirana pored svakog organizacionog entiteta).
Razlikujemo 2 osnovne vrste zaliha:
tržišne zalihe u koje se ubrajaju finalni proizvodi i rezervni dijelovi i one su namenjene krajnjim potrošačima i proizvodne zalihe se koriste za sopstvenu proizvodnju i njih čine repromaterijal, sirovine, poluproizvodi i dr.
Zalihe omogućavaju viši nivo opsluživanja kupaca, povećava se organizaciona fleksibilnost u smislu da je omogućena brza i laka promena proizvodnog asortimana. U slučaju promenljive tražnje postojanje proizvodnih zaliha je važno, a tržišnih zaliha je neophodno.
Nedostaci postojanja zaliha su što one vezuju kapital, zauzimaju prostor, zastarjevaju i opada im kvalitet. Danas postoje brojne razvijene nenumeričke i numeričke metode pomoću kojih se nalazi optimalna politika zaliha.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!